04KAS20045410

Borsa ve hisse senetleri hakkında

etiketler : borsa, garar, hisse senedi

Sayın Hocam, tv programınızda hisse senedi alım satımı konusunda; bu piyasa amacı doğrultusunda işlev görmüyor, speküle edilebilen bir ortam var, diyerek bu işin İslami manada tavsiye edilemeyeceğini ve bu anlamda kabul etmediğinizi söylediniz. Müslümanların en önemli kavram kargaşası yaşadıkları nokta, aynı konu hakkında farklı kaynakların değişik yorumlar kanaatler getirerek, farklı fetvalar vermesi ve kafalarının karıştırılmasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının İslam ilmihalinde konu işlenirken bu işin bir sakıncası olmadığı belirtilerek izin olduğu söyleniyor. Siz tersini söylüyorsunuz. Burada kimin görüşünü dikkate alacağız?

Hisse senetleri piyasasında yatırımcı, ileride yapacağı ekonomik ve ticari faaliyetlerin neticesinde kar ederek değerinin yükseleceğini düşündüğü şirketlerin borsada işlem gören hisse senetlerine yatırım yaparak, yani ortak olarak kârına veya zararına da ortak olmasıdır. Yani bir şirkete kâr amacıyla ortak olunmakta fakat sonucunda kar mı zarar mı edeceği bilinmemektedir. Şirketin kar etmesi, verimliliği fiyatını etkilemekte yatırımcısına kar veya zarar ettirmektedir. Bunun dışındaki piyasadaki gelişmeler bütün dünyada olduğu gibi bizdeki borsayı da doğal olarak etkilemektedir. Buraya kadar sanıyorum sizce de bir sorun yok. Sizin bizdeki borsanın spekülasyona, manipülasyona açık olduğunu söyleyerek bu işlerle hiç ilgisi olmayan sadece yatırım amacıyla bu işle ilgilenen kişileri sadece olumsuz etkilenmemeleri konusunda uyarmanın dışında, yanlış yönlendirmiyor musunuz?

Bu piyasada işlem yapılıp kazanılan para helal değil midir? Bu ve benzeri konularda farklı görüşlerin hangisi bize kılavuzluk yapacak buna neye göre karar vereceğiz? Görüşler hakkında kendi mantık ve değerlendirmemiz tabi mümkün ama bu işi ilim dalı olarak meslek edinmiş uzman kişilerin âlimlerin, din kurullarının, fıkıh heyetlerinin çelişkilerinin içinden nasıl çıkıp da bunu layıkıyla sağlıklı bir şekilde yapacağız? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

bizim cevabımız21 EYLÜL 2008 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Borsa konusundaki görüşümüzü defalarca açıkladık. Bir kez daha özetleyelim:

 • 1.Borsa prensip olarak çok önemli bir kurumdur ve faizin alternatiflerinden birisidir. Bu yönüyle üzerinde durulmalı ve ıslah edilmelidir.
 • 2.Bu günkü haliyle borsa, sizin de dediğiniz gibi spekülasyona ve manipülasyona açıktır. Bu yönüyle İslam hukukuna göre akitleri fasit kılan ğarar, cehaleti fahişe ve kumar manaları içermektedir. Bu vasıflar sürdüğü müddetçe bizler borsada oynamanın helal olmadığı kanaatindeyiz.
 • 3.Söylediklerimizi biz de rast gele söylemiyoruz. Uzun çalışmaların sonucunda vardığımız kanaatimizi arzediyoruz.
 • 4.Kime güvenileceği meselesi bir kalbî kanaat meselesidir. İlgili olan vatandaş kimin neyi ve niçin söylediğine bakar, herkesi dinler ve vicdanının ibresine uyar. Bunun başka bir yolu da yoktur. Elbette bütün anlamalarda / içtihatlarda hata etme ihtimali de mevcuttur.
EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 1 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  borsa

  12.12.2010 tarihinde , şenol demiş ki

  spekülasyon ve manüpülasyon olmayan hisseler alınabilir.bu şekilde direkman caiz değildir deyip kestirip atmak doğru mudur.imkb hisseleri a ,b, c gruplarina ayirdi..c grubu hİsse senetlerİ demek ,her türlü spekülsyona açiktir

  vote 4.9 Katılıyor musunuz?  evet (125)  /  hayır (129)