15EKİ200410355

Evliya Kimdir?

etiketler :

Evliya kimdir: Evliya olmanın ölçüleri nelerdir? Kimlere evliya denir?

bizim cevabımız31 ARALIK 2004 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Evliya, veli kelimesinin çoğuludur. Veli demek, dost, yaren, birinin velayetini üstlenen demektir. Kelimenin aslı “vela”, ya da "vila" dır ve “vela”, bir şeyi izlemek, takip etmek, hemen ardından gelmek gibi manalar taşır. Dost da dostunun yanında olduğu için ona veli denmiş olur. Velî kelimesi, aynı zamanda Allah’ın (cc) isimlerinden biridir ve O’nun ismi olarak anlamı; kullarını seven, onları düşünen, onlara dost ve yardımcı olan demektir. Allah (cc) kulunun hem Velisi hem Mevlasıdır. Kul da Allah’ın velisi olabilir, ama onun mevlası olamaz. Kulun veli olması demek, Allah’ın dostu, onu kırmak istemeyen, onu çok seven olması demektir.

Türkçe’de ‘evliya’ dendiği zaman bu kelimenin çoğul olduğu düşünülmez ve bir kişiye dahi evliya denir. Türkçe’de bu kelimeden; Allah dostu, bir takım kerametleri ve olağanüstülükleri olan kişi anlaşılır. Sanki evliya olmak için ancak böyle olmak gerekir ve bu da herkesin ulaşamayacağı bir mertebedir. Oysa kelimenin Kurân-ı Kerim’de ve sünnette kullanıldığı anlam böyle değildir. Mesela bir ayeti kerimede Allah (cc) şöyle der:İyi bilesiniz ki Allah’ın velîlerine korku yoktur, onlar üzüntüye de uğramazlar. Velîler o kimselerdir ki Allah’a iman eder ve O’na karşı takvalı olurlar. Yani O’nun emirlerine aykırı hareketlerden sakınırlar”. (Yunus 10/62, 63).

Demek ki, veli/evliya olmak için iki vasıf yeterlidir: 1.Allah’a iman etmek, 2.O’na karşı takvalı olmak. İman etmenin ne anlama geldiği bellidir. Allah’ın varlığını ve birliğini kabul eden O’na iman etmiş olur. Peki takvalı olmak ne demektir? Bunu anlamak o kadar kolay değildir, ama çok zor da değildir. Çok kolay değildir, çünkü takvanın salt Allah’a imandan başlayıp, kalbe dahi hakim olmaya kadar uzanan pek çok kademeleri ve dereceleri vardır. Ama çok zor da değildir, çünkü Allah takvalı olanların kimler olduğunu bize ana hatlarıyla açıklamıştır: “Takvalı olanlar o kimselerdir ki, gabya inanırlar, namazlarını dosdoğru kılarlar, kendilerine rızk olarak verdiklerimizden infak ederler, sana indirilene ve senden önceki peygamberlere indirilenlere inanırlar ve ahreti kesinkes bilirler.” Demek ki, takvalı olmanın temel şartları da bunlardır. Öyleyse; Allah’a inanmakla birlikte bu altı temel özelliğe sahip olanlar Allah’ın evliyasıdırlar. Yani velidirler. Bunu bize Kurân-ı Kerim açıkça söylüyor.

Ama elbette evliya arasında da pek çok kademe ve derece bulunabilir. Bu sebeple tasavvufta “veli” dendiği zaman, takvanın çok ileri kademelerinde olup, kendisinden bir takım olağanüstü haller sadır olan insan kastedilir. Bu manada veli, işlerini Hakk’ın üzerine aldığı, onu isyandan koruduğu kimsedir. “Allah salihlerin velisidir, onları korur.” (A’râf 7/196). Velayet kelimesindeki, izlemek, ardından gelmek manaları düşünüldüğünde veli’ye şu anlamlar da verilmiştir: Güzel amelleri peş peşe gelen, iyiliklerinin/taatının arasına hiç isyan girmeyen, ya da Allah’ın ihsanı ve lütfü kendisine ardı ardına gelen kimsedir. (Enver Fuâd, Mu’cem, 188)

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 20 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  Yaşayan evliya ve erenler neden bilinmiyor?

  17.10.2006 tarihinde , Bora Eren demiş ki

  Sayın hocam,

  yüzyıllar öncesinden birçok erenin, evliyanın kabirleri günümüze gelmeyi başarmış ve insanlar buralara giderek çeşitli dileklerde bulunuyorlar. Günümüzde ise bilinen bir eren olmaması şaşılacak bir durum değil midir? Yunus Emrenin şiirlerini okuduğumuzda erdiğini açıkça ifade ediyor. Günümüzde ise sahte hocalar para için cahil insanları kandırırken gerçek erenler kimliklerini saklıyorlar. Hatta erdikleri anlaşılmasın diye o kadar dikkat ediyorlar ki, bunu en yakınlarına bile söylemiyorlar. Allah katından böyle bir yasaklama getirilmesinin sebebi sizce ne olabilir?

  Saygılarımla.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (204)  /  hayır (187)

 • 2 |

  GAFİLE SÖZ NAFİLE SÖZ

  03.03.2008 tarihinde , m.ö-704 demiş ki

  kelamın fizza ise sükut eyle olsun zeheb

  kemal ehli kemalatı sükut ile buldu hep

  vote 5.5 Katılıyor musunuz?  evet (215)  /  hayır (174)

 • 3 |

  günümüzdede evliyalar var

  01.12.2009 tarihinde , ilker demiş ki

  günümüzdede evliyalar vardır onları bulabilmek önemlidir ,bakın kime akın akın gidiliyor niçin gidiliyor allah c.c. sevmese kullarına sevdirirmi evliya görmek isteyen evliyanın büyüğünü görmek isteyen gavs görmek isteyen buyursun menzile

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Ali Kalkancıya da Şeyh Nazım kıbrısi'ye de ve benzerlerine de akın akın gidiliyor. Evliya olmanın ölçüsü bu ise onlar da evliyadır

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (155)  /  hayır (145)

 • 4 |

  evliya kim

  21.01.2010 tarihinde , orhan demiş ki

  allah cc. bazı kişilere ne diye evliyalık mertebesi versin. En büyük ve adil olan allac cc. insanların arasında ne diye ayırım yapsı ki.. başka islam ülkelerinde ne türbe ne ermiş ne de evliya var. bunlar bize şamanizmden kalma hurafelerdir. En çok üzüldüğüm nokta ise, *din adamı* adı altında bazı kişilerin bunları insanlara dayatmasıdır.

  comment Faruk Beşer'in yoruma cevabı

  Söylediklerinizin hiç biri doğru değil ama size saygı olarak yayımlıyoruz.

  vote 6.2 Katılıyor musunuz?  evet (173)  /  hayır (105)

 • 5 |

  Bakmakla görmek farkı

  12.12.2010 tarihinde , Mustafa GÜVEN demiş ki

  Alim herkes olur Arif herkes olamaz.Peygamber varisi alim farklı diplomalı alim farklı okuyucularımız bunlarada dikkat etsin.

  vote 5.2 Katılıyor musunuz?  evet (95)  /  hayır (86)