Ebu hureyre (r.a) dan: Rasulüllah (sav.) şöyle buyurdu: Cehennemlik iki sınıf vardır ki, henüz ben bunları görmedim. Bunlar, sığırkuyrukları gibi kırbaçları olan ve bu kırbaçlarla insanları döven bir takım kimseler ile şu kadınlardır: giyinmiş çıplak, meylettiren ve meyleden, başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan kadınlardır. bu kadınlar cennete giremez, cennetin kokusunu da alamazlar. Halbuki cennetin kokusu şu kadar mesafeden duyulur. (Müslim, libas ve zine:125)

Yukarıdaki hadis-i şerif sahih midir? Bu hadisteki “başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan kadınlardır “tanımlamasından ne anlamamız gerekiyor?

Günümüzde örtülü kadınların bir kısmı saçlarını başının arka kısmında ya da üst tarafında topuza benzer şekilde topladıktan sonra örtündüğü için başlarının arkasında sanki ikinci bir baş varmış gibi görünüm oluşturuyor. Hadiste “başları deve hörgücü gibi olan kadınlar” dan kasıt bunlar mıdır?

Hizmetlerinizde Allah (c.c.) yar ve yardımcınız olsun inşallah. Allah’a emanet olunuz. Selametle.

bizim cevabımız29 EKİM 2008 tarihin'de , Faruk BEŞER yanıtladı

Sözünü ettiğiniz hadisi şerif başta Muvatta olmak üzere Müslim'de ve başka kaynaklarda da vardır. Yani sahihtir ve sadece hadis değil, hadisi şeriftir. Anlamı konusunda hadis şarihleri şunları söylemişlerdir:

"Giyen çıplaklar", elbiseleri, şeffaf ya da dar olduğu için giyinmemiş gibi olan, ya da giydikleri halde giyinen insanın tavrını göstermedikleri için giyinmemiş gibi olan kadınlar anlamına gelebilir.

"Meyleden ve meylettiren"; bu giyinişleriyle haktan sapan ve başkalarına kötü örnek olmakla, ya da başkalarının duygularını çelmekle onları da saptıran veya yürüyüşlerinde kadınsı eğilmeler bükülmeler yapıp başkalarının kalbine kötü mesajlar veren kadınlar olabilir.

"Başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan" kadınlar ise, sizin de dediğiniz gibi, giyindiği halde, saçını topuz yapıp, erkeklerin dikkatini çekmek isteyen kadınlar olabilir.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

bu yazıya ait 4 yorum var

comment addKendi yorumunu ekle

arrow

 • 1 |

  Saçını topuz yapan kadınlar

  15.11.2008 tarihinde , Beyaz demiş ki

  Sayın hocam öncelikle teşekkür ederiz. Allah razı olsun emekleriniz için. Cevabınıza mütemadiyen bir soru ile daha devam etmek istiyorum.

  Bizler ilmi ihtisas sahibi değiliz. Çoğu konunun fetva boyutu ile takva boyutunu ayırt edemiyoruz. Pek çok konunun teferruatlarını önemli meselelermiş gibi gözümüzde büyütebiliyoruz. Son yıllarda "deve hörgücü başların" hızla arttığına tanık olmaktayız. Hatta sohbet ehli hanımların ve Kur'an kursu hocalarımızın dahi başlarını bu şekilde görmekteyiz. Böyle olunca tesettürle ilgili hükümler içinde acaba bu hadisi şerif sadece bir teferruat mıdır diye düşünüyoruz. Yani ne kadar önemlidir ? B u ihlastan yoksun hanımlar bu konuda bilgilendirilmeye ve uyarılmaya çalışılmalı mıdır?

  Allah'a emanet olunuz inşallah.

  vote 5.7 Katılıyor musunuz?  evet (426)  /  hayır (327)

 • 2 |

  esselamü aleyküm

  01.12.2008 tarihinde , Muhammet demiş ki

  s.a zat-ı muhterem benim bu hadisten çıkaramadığım mana açık bir bayanın topuz yapması mı sıkıntı yoksa kapalıbir bayanın topuz yapmasımı açıklamada kapalı bayanın dikkat çekmek için yaptığı topuzdan bahsetmissiniz ama bana yeterli gelmedi kişi eğer bunu dikkat çekmek amacıyla yapmadıysa ozaman durum ne hal alır? simdiden teşekkür ederim allah yardımcınız olsun

  vote 5.0 Katılıyor musunuz?  evet (303)  /  hayır (300)

 • 3 |

  o söylediyse doğrudur

  02.12.2008 tarihinde , aise demiş ki

  ebu bekir hz. de söylemiş olduğu gibi o söylediyse doğrudur.neden?niçin ?diye düşünmek vakit kaybıdır.hadis zaten gayet açık.bende tesettürlüyüm elhamdulillah.saçımı toplarken aşağıdan bağlıyorum sorun kalmıyor,çözüm bu kadar kolay aslında.tesettürlü olupda dikkat çekmek için türlü yollara baş vuran kardeşlerime de allahtan hidayet diliyorum.henüz açık olanlarıda daha çok meal okumaya davet ediyorum.nefsinizi yenebilmeniz için en kolay ve en güzel yol.....allah istiyor tesettürü kardeşlerim her hangi bir yaratılmış değil.o zaman tartışmaya kapalı demektir. allah muhalefet yapmaktan cümlemizi muhafaza eylesin.

  vote 5.1 Katılıyor musunuz?  evet (346)  /  hayır (331)

 • 4 |

  yorum

  16.03.2010 tarihinde , meryem demiş ki

  hocam bizi aydınlattığınız için allahrazı olsun

  vote 4.8 Katılıyor musunuz?  evet (144)  /  hayır (156)